2018. június 14., csütörtök

Számlákkal kapcsolatos teendők egy vállalkozó életében






Számlákkal kapcsolatos teendők egy vállalkozó életében


Egy vállalkozás pénzügyi feladatait nem lehet figyelmen kívül hagyni. Akinek sok számla fordul meg a kezében, azoknak sokszor összegyűlnek a teendői vele.

Aki gondos, és a napi szintű adminisztrációs feladatai rendben vannak, azoknak is előfordulhat néha, hogy megcsúsznak a papírmunkával. Ha csak pár nap vagy hét kihagyás után szeretnénk a számláikat rendezni, előfordulhat, hogy órákat, napokat kell az elmaradások miatt a számítógép előtt ülni.

Akinek megvan a napi teendő listája, és be van tervezve, hogy fél, maximum 1 óra alatt gyorsan fel lehet rögzíteni amit kell, azoknál is megesik, hogy amikor az órára tekint, bizony rohannak a félórák, órák és a fontos feladatok ismét háttérbe szorulnak.


Utalások, határidők, egyeztetések, ellenőrzések, eltérések felkutatása, nyereség esetleg veszteség kimutatása, felesleges vagy túlzott kiadások feltérképezése mind olyan feladat, amit muszáj elvégezni és nagyon sok hasznos időt vesznek el. Sok vállalkozás esetén, ezek a feladatok estére, hétvégére vagy esetleg valamelyik családtagra maradnak.


Egy vállalkozó nem hagyhatja figyelmen kívül a kiadásait, bevételeit. Számlák rögzítése nem ismeretlen azok számára, akik heti rendszerességgel figyelik a statisztikájukat. Nagyos sok fontos információ van ezekben az összesítésekben, analitikában és a számok tükrében lehet tervezni előre a sikeresség érdekében.

Amikor a napi teendők felett is összecsapnak a hullámok, jól jöhet egy olyan segítség, aki ha nem is minden nap, de olyankor, amikor az elmaradásokat kell pótolni, besegít a feladatokba.

Ha nem akarsz számlákkal foglalkozni, nézz szét a szolgáltatásaim között és szervezd ki a feladatot.

www.aliva.hu
alivaoffice@gmail.com

Látogass el a Facebook oldalamra és kövesd a további bejegyzéseimet.
https://www.facebook.com/alivaoffice/


2018. május 10., csütörtök

Táblázat fejléc nyomtatása, minden oldalra




Táblázat fejléc nyomtatása, minden oldalra


Az előző bejegyzésben a felső sor rögzítését mutattam be, https://alivaoffice.blogspot.hu/2018/05/felso-sor-rogzitese-hogy-mindig-lathato.html

A mai bejegyzésben azt szeretném megmutatni, hogyan lehet a nyomtatásban a hosszú, több oldalas listáknál is rögzíteni a fejlécet.

Amikor több oldalas táblázatot kell nyomtatni, néha zavaró, hogy a második oldaltól már nem látjuk a fejlécet, nem tudjuk, hogy melyik oszlop milyen adatot tartalmaz.

Mennyivel szebb és könnyebben olvasható a kinyomtatott lista, ha minden oldalra nyomtatásra kerül a fejléc.

Teendő:
  • Lapelrendezés fülre kattintunk
  • Nyomtatási címek: Itt lehet megadni azokat a sorokat és oszlopokat, amelyeket minden nyomtatott oldalon látni szeretnénk (Bordó keretben látszik)
  • Fent ismétlődő sorok nevű adatsorba kattintás után, a táblázatunkban kell arra sorra állni, amelyet rögzíteni szeretnénk.
  • Bal oldalon ismétlődő oszlopok nevű adatsorba kattintás után, arra az oszlopra kell állni, amelyet rögzíteni szeretnénk.


A képen látszik, hogy a fent ismétlődő sorok adatmezőjébe kattintás után az A1 cellába állva az egész sort kijelölte és nyomtatásban is ezeknek a celláknak a tartalma lesz minden oldalon látható. 

A nyomtatási előnézetben meg tudjuk nézni, hogy tényleg minden sor és oszlop látható lesz e a nyomtatás során.

Nagyon jó funkciója ez az excelnek, mert tényleg megkönnyíti a papírmunkát. Érdemes kipróbálni, hamar megtanulható és szerethető.

Ha nem akarsz ilyenekkel foglalkozni, nézz szét a szolgáltatásaim között és szervezd ki a feladatot.

alivaoffice@gmail.com

Látogass el a Facebook oldalamra és kövesd a további bejegyzéseimet.


2018. május 4., péntek

Felső sor rögzítése, hogy mindig látható legyen





Felső sor rögzítése, hogy mindig látható legyen

A mai excel tipp a felső sor, és/vagy első oszlop rögzítése. Szándékosan nem írtam címnek, hogy ablaktábla rögzítése, mert a neve nem sokat mond azoknak, akik keresik, de nem találják ez a funkciót.

A Nézet fülön a Panelek rögzítése a megoldás az alábbi lehetőségekkel:

Felső sor rögzítése: A felső sor beállítása úgy, hogy látható maradjon, míg a munkalap többi része gördíthető.

Első oszlop rögzítése: Az első oszlop beállítása úgy, hogy látható maradjon, míg a munkalap többi része gördíthető.

Ablaktábla rögzítése: Sorok és oszlopok beállítása úgy, hogy látható maradjon, míg a munkalap többi része gördíthető. Ennél a lehetőségnél figyelmesnek kell lenni, mert ahol állunk a táblázatban onnan felfelé és onnan balra minden sort és oszlopot fixál és csak a többi sorokat, oszlopokat lehet gördíteni.

A képen a B2-es cellában állva az 1.sort és az A oszlopot tudjuk rögzíteni.


Ezeknek a rögzítéseknek a feloldása úgy történik, hogy újra rákattintunk funkcióra, de akkor már a "feloldása" szó szerepel, nem a rögzítése.



Nagyon szerethető ez a funkció is, amikor hosszú és széles táblázatban dolgozunk. Mindig láthatjuk azokat a sorokat és oszlopokat, amelyekre szükség van. 

De ne feledd egy Home vagy CTRL+Home billentyű kombinációval, bármikor könnyen a tábla elejére ugorhatsz.


Ha nem akarsz ilyenekkel bajlódni, nézz szét a szolgáltatásaim között és szervezd ki a feladatot.



Látogass el a Facebook oldalamra és kövesd a további bejegyzéseimet.





2018. április 23., hétfő

Excel tipp: Home és Ctrl+Home




Excel tipp: Home és Ctrl+Home

A mai excel tipp a Home és Ctrl+Home

Egy olyan táblázatban, ahol nagyon sok sor és oszlop van, nem mindegy hogyan, milyen gyorsan tudunk a táblázat elejére jutni. A sok görgetést kihagyva egy egyszerű CTRL+Home kombinációval a legelső sor, legelső cellájába az A1 cellába ugorhatunk.

Abban az esetben, amikor abban a sorban szeretnénk maradni, amelyikben éppen az adatokkal foglalkozunk, de a sor elejére vissza kell menni, elég a HOME gomb lenyomása a sok, nyilakkal lépkedés helyett.

Próbáld ki és meglátod, hogy mennyire egyszerű a sorokat, oszlopokat átugorva a kezdő helyre ugrani.

Ha alkalmazod a munkád során, hamar megtanulod és olyan gyorsan tudsz mozogni a táblázatban, amilyen gyorsan csak szeretnél. Amennyiben nagyon nagy táblázatot használsz, kifejezetten ajánlott ezeket begyakorolni és használni, mert megkönnyíti a munkád.



Ha nem akarsz ilyenekkel bajlódni, nézz szét a szolgáltatásaim között és szervezd ki a feladatot.
Látogass el a Facebook oldalamra és kövesd a további bejegyzéseimet.
alivaoffice@gmail.com



2018. április 13., péntek

Ctrl+*




Ctrl+*

Excel tippekkel szeretnék kedveskedni azoknak a felhasználóknak, akik nem napi szinten használják a táblázatkezelő szoftvert.

Sokan azért nem szeretik, mert nem tudják, hogy mennyi lehetőség rejlik benne. Bonyolult műveleteket lehet egyszerű billentyű kombinációkkal végrehajtani, ami megkönnyíti a használatot főleg akkor, ha végeláthatatlan nagy adathalmazról van szó. A következő néhány bejegyzésemben a leghasznosabbakat fogom bemutatni.



Elsőnek az egyik kedvencem:

Ctrl +*

Használatát akkor látom hasznosnak, amikor egy táblázatot ki szeretnék jelölni a kezdő sor első oszloptól, az utolsó sor utolsó oszlopig. Ehhez a tartomány bármelyik pontján állhatsz.




Ez a kombináció nem alkalmas olyan táblázatra, amikor egy üres oszlop vagy sor megtöri a folytonosságot. Erre a legalkalmasabb a:

Ctrl+Shift+End


Próbáld ki, hamar megszereted és nem kell az egérrel hosszú sorokat oszlopokat kijelölnöd.
A következő alkalommal egy hasonló egyszerű megoldással jövök.

Ha nem szeretnél ilyenekkel bajlódni, de mégis szükség van táblázatokra, gondold át, esetleg valaki más elvégezhetné a feladatokat.


Nézz szét a szolgáltatásaim között, látogass el a Facebook oldalamra és kövesd a további bejegyzéseimet.
alivaoffice@gmail.com

2018. április 4., szerda


Láthatatlan a munkád eredménye?

Dolgozol reggeltől estig, hétköznap és hétvégén? A pénzed jön-megy és év végén számolsz, hogy is teljesítettél. Hova ment el a pénzed? Miért nincs látszatja? Nem is vettél szinte semmit, mégsem maradt? Vagy évről évre nyereséges vagy, minden évben elégedetten nézel magadra, hogy ezt is megcsináltam. Ugye milyen jó lenne grafikonon is látni, hogyan nőtt a vállalkozásod?

Ez nagyon egyszerű. 

Az adatok birtokában Excelben nagyon szépen lehet olyan grafikonokat készíteni, amelyben látszódnak a korábbi évek bevételei, kiadásai, nyereség és még nagyon sok minden. Nagyon sokféle megközelítésből lehet számot vetni az évnek.

  • Mennyivel növekedett a vállalkozás?
  • Hány százalék a kintlevőség?
  • Melyik hónap volt gyenge vagy erős?
  • Átlagosan mennyi volt a kiadás/bevétel havonta, évente?


Ahelyett, hogy számológéppel, esetleg papíron (igen ismerek olyat, aki most is papíron számol) számolnál, néhány kattintással egy látványos grafikonon láthatod hogyan teljesítettél. A te kritériumodnak megfelelően lehet a számokkal játszani, attól függ, mire vagy kíváncsi.

Magánszemélyként nekem a havi gázfogyasztás grafikon a kedvencem. Egy-egy hónapban, amikor azt látom, hogy hűűűha mennyi gáz fogyott, megnézem a korábbi évek adatait és megnyugszom, hogy nem is olyan kirívó eset.

Neked is tudok készíteni egy ilyen diagramot!

Következő bejegyzéseimben Excel tippeket olvashatsz.

Nézz szét a szolgáltatásaim között, látogass el a Facebook oldalamra és kövesd a további bejegyzéseimet.
alivaoffice@gmail.com


2018. március 28., szerda

Olyan helyen dolgozol, ahol nem tudod a telefonhívásokat fogadni, e-maileket kezelni?





Olyan helyen dolgozol, ahol nem tudod a telefonhívásokat fogadni, e-maileket kezelni?


Autóban éled az életed?

Fuvarozók, futárok, sofőrök, területi képviselők, költöztetők és még sorolhatnám azokat a hivatásokat, amiknek velejárója a sok vezetés.

Ismerős, hogy a piros lámpánál keresgélsz a telefonon egy számot, küldesz el egy e-mailt, veszel fel megrendelést? Már biztos veled is előfordult, hogy vezetés közben a kormányon jegyzeteltél. Bosszantó, amikor a dugóban várakozol, késésben vagy és tudod, hogy a megbeszélés előtt még kellene egy táblázatot, grafikont vagy esetleg egy prezentációt készítened.
Szeretnéd, hogy mire beérsz az irodába addigra egy fontos lista, egy megformázott levél, esetleg egy szerződés ott várjon nyomtatásra készen?

Ne gondold, hogy lehetetlen. Akár autóban ülve is lehet dolgozni úgy, hogy közben a háttérben valaki végzi a feladatokat, hogy minden időben elkészüljön.


A nap legnagyobb részét a számítógépedtől távol töltöd?

Villanyszerelő, víz-, gáz-, fűtésszerelő, kőműves, kertész, tetőfedő, burkoló, asztalos, lakatos, kárpitos, esztergályos, takarító, kábel tv szerelő, építkezési vállalkozó, mezőgazdasági dolgozó, háztartási kisgép szerelő, ellenőr, stb.

A mesteremberek egyik nagy előnye, hogy a megrendelő csak velük akarja a munkát megcsináltatni. A hírnév és az ajánlások miatt a jó szakember egész napja be van táblázva. Hátránya, hogy a munkájukhoz elengedhetetlen papírmunkát, megrendeléseket, nem fogadott hívások megválaszolását este vagy hétvégén tudja megcsinálni. Nem ritka, hogy a családtagok segítenek be az ilyen feladatokba. De ahhoz, hogy legyen egy nyugodt családi vacsora, egy kellemesen eltöltött hétvége, ahhoz azt kell, hogy a ilyenkor mindenki letegye a szerszámokat, tollat, papírt és csak a családra koncentráljon.


Ha szeretnél időben hazaérni, leülni a tv elé, egy kicsit pihenni, olvasni, akkor érdemes átgondolni, hogy milyen feladatokat lehetne átadni.


Volt már olyan, hogy a későn adott árajánlat miatt elvesztetted az ügyfeledet, megrendelődet?

Van megoldás arra, hogy valaki fogadja a megrendeléseket, érdeklődő hívásokat, elvégezze a papírmunkát.



Gondold végig, milyen munkákat adnál ki a kezedből.

Nézz szét a szolgáltatásaim között, látogass el a Facebook oldalamra és kövesd a további bejegyzéseimet.




2018. március 6., kedd

Sürget a határidő?



Sürget a határidő?

Milyen esetekben válik valami sürgőssé?

Amikor egy munkához nincs kedved, vagy nem tudod, hogyan állj neki, esetleg túl nagy a feladat, hogy most elkezd, mert nem fér bele az idődbe, könnyen abba a csapdába eshetsz, hogy halogatod addig, amíg sürgőssé válik.
Sürgőssé válik minden olyan feladat, amivel az utolsó pillanatig vársz. Ha pedig ehhez közbejön egy előre nem tervezett, határidős feladat, akkor egyből krízishelyzetbe kerülhetsz. Ezek a feladatok nyomasztanak, stresszt okoznak, nem tudod, hogyan kezdj bele, kapkodsz, romlik a teljesítményed.
Tenni kell valamit! Aminek a megoldása nem várhat, azoknak a feladatok átütemezése a legfontosabb.

Miért halogatjuk a teendőinket?

Halogatásnak mindig az lesz a vége, hogy sürgőssé válik, vagy elfelejtődik. Egyik sem jó, mert később problémát okozhat. Jól szervezett napirenddel, időbeosztással el lehet kerülni a feszült helyzeteket.

Halogatás okai lehetnek:

Fáradt vagy
Túl sokat vállalsz
Határozatlan vagy
Információk hiánya
Félbehagyott teendők
Nem jól tervezel előre
Nem érdekes számodra
Időrabló tevékenységek
Tökéletességre törekszel
Rendetlenség vesz körül
Szervezetlenek a teendőid
Nem jól irányítod az idődet
Magas a mérce, bele sem kezdesz


Hogyan dolgozz előre?

·         Írd fel a teendőidet.
·         Rangsorolj. Nagyobb feladatokat bontsd részekre és úgy tervezd be.
·         Sok kis feladatnál akár össze is várhatsz néhányat, amit egyszerre elintézel.
·         Figyeld meg, mikor, melyik napszakban vagy hatékony. Ezt használd ki, és csak egy feladatra     összpontosíts.
·         Beállíthatsz időt magadnak, hogy egyszerre mennyit szeretnél dolgozni.
·         Tarts szüneteket közben.
·         Egyszerre csak egy faladattal foglalkozz és azt fejezd is be.
·         Pihenésre is fordíts időt.
·         Engedd meg, hogy mások is segítsenek.
·         Zárd ki a zavaró tényezőket.
·    Legyen a munkában örömöd. Válassz olyan munkakörnyezetet amiben jól érzed magad, hallgass kellemes zenét, ami nem tereli el a figyelmedet.

Ha a feltételeket megteremted magad körül, jobban, hatékonyabban tudod a feladataidat csinálni, nem hagyod elúszni az idődet, nem kerül át a teendőd a sürgős, azonnali cselekvést igénylő szakaszba.

Ez csak egy része annak, amivel lehet a hatékonyságot növelni, nem is célom itt mindent felsorolni, csak azt szerettem volna ezzel megmutatni, hogy van kiút, vannak lehetőségek arra, hogy ne kelljen folyamatosan túlélésre, tűzoltásra összpontosítani. Időben ismerd fel a feladatok fontosságát és határozd el mikor csinálod meg.

Sokkal jobb, ha időben készen vagyunk!


+ 1 tipp
Sürgető esetekben nézd végig a feladataidat, mérlegelj, hogy van e közte olyan, amit átadhatnál másnak. Ha csak egy részfeladatot szervezel ki, már akkor is könnyebb lesz megbirkózni a nagy dolgokkal.
Lehet, hogy könnyebb lesz. Csinálj magadnak szabadidőt!


Nagyon sok fontos dátum van az életünkben, ezeket is figyelembe kell vennünk.

Összeszedtem neked a 2018-as év jelentősebb dátumait, hogy tudj előre tervezni.

Nőnap 2018.03.08
Szombati munkanap 2018.03.10
M48-as forradalom 2018.03.15
NAV adóbevallás tervezet az ügyfélkapun 2018.03.15
NAV papír alapú bevallás kérelem 2018.03.19
Forma 1 2018.03.25-2018.11.25
Telihold 2018.03.30
Húsvét 2018.04.01-2018.04.02
Választások 2018.04.08
Péntek 13 2018.04.13
Föld napja 2018.04.18
Szombati munkanap 2018.04.21
Telihold 2018.04.30
Munka ünnepe 2018.05.01
Anyák napja 2018.05.06
Pünkösd 2018.05.20-2018.05.21
NAV SZJA beavallás 2018.05.22
Gyereknap 2018.05.27
Telihold 2018.05.29
Kihívás napja 2018.05.30
Nyár kezdete 2018.06.01
Pedagógus nap 2018.06.03
Foci VB 2018.06.14-2018.07.15
Apák napja 2018.06.17
Telihold 2018.06.28
Péntek 13 2018.07.13
Holdfogyatkozás 2018.07.27
Államalapítás napja 2018.08.20
Telihold 2018.08.26
Ősz kezdete 2018.09.01
Iskolakezdés 2018.09.03
Telihold 2018.09.25
Szombati munkanap 2018.10.13
56-os forradalom 2018.10.23
Telihold 2018.10.24
Halloween 2018.10.31
Mindenszentek 2018.11.01
Szombati munkanap 2018.11.10
Hálaadás napja 2018.11.22
Telihold 2018.11.23
Tél kezdete 2018.12.01
Szombati munkanap 2018.12.01
Advent 1. vasárnapja 2018.12.02
Mikulás 2018.12.06
Advent 2. vasárnapja 2018.12.09
Szombati munkanap 2018.12.15
Advent 3. vasárnapja 2018.12.16
Telihold 2018.12.22
Advent 4. vasárnapja 2018.12.23
Szenteste 2018.12.24
Karácsony 2018.12.25
Karácsony 2018.12.26
Szilveszter 2018.12.31

Ehhez még jöhetnek a születésnapok, névnapok, események, rendezvények, találkozók, stb.



Nézz körül a teendőid között és ha találsz olyat, amit másnak is átadhatnál tedd meg, tegyél egy próbát. Szerezz pár órát magadnak. 

Látogass el a Facebook oldalamra és kövesd a további bejegyzéseimet.
https://www.facebook.com/alivaoffice/

2018. február 19., hétfő

Kevés a napi 24 óra?

Kevés a napi 24 óra?



Hányszor roskadtál le a nap végén, fáradtan a fotelba úgy, hogy egész nap dolgoztál, mégsem haladtál a feladataiddal? Ismerős lehet az is, hogy a teendők listájáról lehúzod az elvégzett feladatokat, de 2x annyit írsz hozzá. Ilyenkor húzol egy határt, hogy ennyi, mára abbahagyom. Este pedig azért nem tudsz elaludni, mert a következő napodon gondolkodsz.


Lehet ezt másképp is csinálni!

  •          Írd össze a feladataidat.
  •          Szabj határidőt magadnak.
  •          Készíts rangsort, fontosságuk szerint:

1.       fontos és sürgős: Végezd el azonnal!
2.       fontos és nem sürgős: Tervezd meg, járj utána!
3.       nem fontos és sürgős: Add át másnak!
4.       nem fontos és nem sürgős: Ezeket elfelejtheted!


Az idő 20%-ában érjük el az eredményeink 80%-át


Mikor nem sikerül az időnket jól beosztani, mik az időrabló tevékenységek?

  •          Nincs határidő
  •          Feladatokat halogatjuk
  •          Más helyett dolgozunk
  •          Nem írunk feladatlistát
  •          Nehézségekbe ütközünk
  •          Sok a kávé- és cigiszünet
  •          Sok a telefon, sms, e-mail
  •          Sokat keresgélünk a neten
  •          Félbehagyjuk a feladatokat
  •          Nem tudunk nemet mondani
  •          Elvonja valami a figyelmünket
  •          Több feladatba kezdünk egyszerre
  •          Várakozási időt rosszul használjuk ki
  •          Egyszerűbb feladatokkal pazaroljuk az időt
  •          Leghatékonyabb időszakban rutinfeladatot csinálunk



Az időnkkel mi gazdálkodunk, és csak napi 24 óra van belőle. Fontos a pihenés és a kikapcsolódás, amikor eldobjuk a szerszámot, tollat, kikapcsoljuk a telefont, számítógépet.

Nézz körül a teendőid között és ha találsz olyat, amit másnak is átadhatnál tedd meg, tegyél egy próbát. Szerezz pár órát magadnak. 


Látogass el a Facebook oldalamra és kövesd a további bejegyzéseimet.
https://www.facebook.com/alivaoffice/